Pranje hotelskih dušeka, kao i njihova dezinfekcija, neizostavan je deo održavanja higijene smeštajnih objekata svih vrsta i kapaciteta. Hoteli u kojima fluktuira veliki broj gostiju na pranje hotelskih dušeka moraju obraćati izuzetnu pažnju. Takvi su obično smeštajni objekti u velikim, turističkim gradovima, letovalištima i zimovalištima.
Pročitajte još i: Šta podrazumeva profesionalno čišćenje hotela? >>
Da li je pranje hotelskih dušeka potrebno ako izgledaju čisto?
Bez obzira na to što moderni hoteli imaju praktične, perive navlake (poplune) koje štite madrace od oštećenja i fleka, redovno dubinsko čišćenje je i te kako potrebno. Smena gostiju ne podrazumeva samo promenu posteljine i sanitarni tretman kupatila i drugih delova apartmana, već obezbeđenje higijenske ispravnosti postelje.
Naime, s vremenom se u dušecima sakuplja prašina, grinje i drugi alergeni, a neretko i stenice. Perut, izumrle ćelije epiderma, sebum, delovi noktiju, vlasi kose i dlake takođe prodiru u dubinu dušeka bez obzira na materijal od kog je sačinjen. O telesnim izlučevinama izlišno je i govoriti (znoj, urin, krv i dr.).
Ugostiteljski smeštajni objekti koji dozvoljavaju pristup kućnim ljubimcima (tzv. pet friendly hoteli) tek se moraju posvetiti uklanjanju svih tragova njihovog boravka (dlaka, urina, buva, glista, jaja i klica).
Čak i da se promenom dušečne zaštitne navlake i usisavanjem uklone površinski vidljivi nusproizvodi i da ležaj izgleda besprekorno čisto i uredno, on se obavezno mora dubinski očistiti. Uz to, i propisno dezinfikovati.
Jer, gosti ne očekuju samo neuzurpiran odmor i uživanje u izabranom hotelu, već podrazumevaju da im boravak u njemu neće ni na koji način ugroziti zdravlje.
Ovo je pogotovo slučaj sa porodicama s malom decom, koja su posebno zdravstveno osetljiva kategorija.
Pročitajte još i: Dubinsko čišćenje nameštaja u komercijalnim i javnim prostorima >>
Koje vrste mašinskog pranja hotelskih dušeka postoje?
Da bi se čišćenje dušeka obavilo stručno i po najvišim higijenskim i estetskim standardima, potrebno je da ekipa za čišćenje poseduje profesionalne mašine i hemikalije. Naravno, bez dovoljnog znanja i iskustva, rezultati neće biti zadovoljavajući bez obzira na kvalitetnu opremu.
Invektini čistači pranje hotelskih dušeka sprovode na dva načina, kao:
- parno;
- suvo.
Parno čišćenje dušeka i drugog tapaciranog nameštaja u smeštajnim objektima
Parno čišćenje se obavlja pomoću industrijskih mašina za dubinsko usisavanje i vlažno uklanjanje svih vrsta prljavštine, uz dodatak sertifikovanih, bezbednih i ekološki prihvatljivih deterdženata.
Vodena para zagrejana do 120 C°, koja prodire duboko i raspršuje se u telo madraca, i snažni mašinski motori sa vakuumskim delovanjem vrše potpunu sanitizaciju ležaja. I – ostavljaju ga potpuno dezinfikovanim i svežim.
Etape u čišćenju:
- predtretman: dubinsko usisavanje prašine, mikroorganizama, mrva i drugih nečistoća;
- hemijsko tretiranje, rastvaranje i odstranjivanje fleka, ulepljenih žvakaćih guma, hrane i dr. (natapanje tkanine sredstvom za tvrdokorne mrlje i utrljavanje filcom radi najdubljeg prodiranja);
- nanošenje šampona;
- pranje industrijskom mašinom na paru;
- ispiranje i ekstrakcija viška vlage;
- dezinfekcija i eliminacija alergena (higijenska profilaksa);
- nanošenje nevidljive zaštite;
- eliminacija neprijatnih, ustajalih mirisa;
- dezodorisanje po želji klijenta.
Korišćenjem profesionalnih usisivača sa vakuum-dodacima i specijalnih mašina za čišćenje, sprovodi se proces karboniranja. Na taj način se iz dubine tkanine na površinu izvlače sve čestice prašine i prljavštine. Tom prilikom se svakako koristi manje vode, a uz aparate sa sušilicama se postiže i brže sušenje.
Posle čišćenja hotelskog dušeka parom, on će biti potpuno spreman za korišćenje nakon 24 časa.
Suvo čišćenje
Suvo čišćenje se izvodi dvojako:
- korišćenjem suvog, 100 % ekološkog praška / pene / spreja sa intenzivnim dejstvom na dubinske nečistoće i fleke;
- pomoću lampe sa UV-svetlom određenog intenziteta (bez hemijskih tečnosti i posledičnog sušenja).
Savremena metoda hemijskog čišćenja ultraljubičastim zracima visoke jačine posebno je zanimljiva zbog svoje brzine i efikasnosti. Ova procedura se sprovodi za samo 15-ak minuta po dušeku, a implementirani UV-zraci nastavljaju da deluju naredna 72 sata.
Uspešnom eliminacijom bakterija, grinja i drugih alergena, rezidenti vašeg objekta biće zaštićeni od:
- alergijske reakcije na prašinu i grinje;
- pogoršanja postojećih astmatičarskih i uopšte disajnih tegoba;
- ekcema;
- infekcija;
- preosetljivosti sinusa i curenja iz nosa;
- suzenja očiju;
- glavobolje i drugih zdravstvenih problema.
Pročitajte još i: Šta je sindrom bolesnih zgrada i da li je prisutan kod vaših zaposlenih >>
Mislite da je profesionalno pranje dušeka rezervisano samo za hotele?
Moramo vas odmah razuveriti. Osim u hotelima i rizortima, mašinsko, dubinsko pranje krevetskih dušeka se sprovodi i u drugim objektima namenjenim kratkoročnom ili dugoročnom smeštaju rezidenata. To mogu biti:
- bolnice i porodilišta;
- banje;
- rehabilitacioni centri;
- radnička i školska odmarališta;
- domovi za stare osobe;
- domovi za nezbrinutu decu i lica bez smeštaja;
- hosteli / moteli / B & B jedinice.
Antivirusni i antibaktericidni tretman krevetskih dušeka, koji Invekta sprovodi pored ostalih usluga održavanja čistoće, obezbediće higijenu kakva je neophodna u svim smeštajnim prostorima. Naročito u onim namenjenim lečenju i rezidiranju dece i drugih osetljivih socijalnih kategorija.
Dakle, ako za svoje goste, pacijente i druge rezidente želite zdrav san i opšte dobrostanje, rezervišite redovne termine čišćenja dušeka i drugih higijenskih procedura u svom objektu.
Neka vaši dušeci prodišu i uvek izgledaju kao novi!
Pročitajte još i: Šta za vaše poslovanje znači generalno čišćenje objekata? >>
0 Komentara