Higijena radnog prostora – Ključ za zdravlje i produktivnost

Početna 5 Čišćenje poslovnih prostora 5 Higijena radnog prostora – Ključ za zdravlje i produktivnost
0
(0)

Higijena radnog prostora je od suštinskog značaja za zdravlje zaposlenih, njihovu produktivnost, ali i za imidž preduzeća. Bez obzira na vrstu okruženja – kancelarije, fabrike, apoteke, aerodromi ili tržni centri – detaljno čišćenje predstavlja osnovu svakodnevnog funkcionisanja.

U ovom blogu ćemo istražiti kako izgleda proces čišćenja u različitim objektima, kao i znanja koja čistači i čistačice moraju imati da bi obavljali svoj posao efikasno.

Higijena radnog prostora u kancelarijskim zgradama

U kancelarijama, čišćenje uključuje nekoliko ključnih koraka. Prvo, radne i druge taktilne površine se brišu posebnim sredstvima za uklanjanje nečistoća, a potom se dezinfikuju. Ovo je ključno za uklanjanje bakterija koje se mogu akumulirati na računarima, telefonima, kopir-aparatima i drugim uređajima.

Čistači takođe obavezno usisavaju i brišu podove, obraćajući posebnu pažnju na područja oko stolica i radnih stolova gde se često nakuplja prašina.

Periodično, sprovode i pranje staklenih površina: prozora i simsova, odnosno pregradnih zidova i vrata od stakla u modernim poslovnim enterijerima.

higijena radnog prostora invekta 2

Foto: Freepik

Osim fizičkog čišćenja, važno je održavati i organizaciju radnog prostora. Na zahtev klijenta, higijensko osoblje može pomoći i u razvrstavanju dokumenata i obezbeđivanju da sve površine budu slobodne od suvišnih stvari.

Time se olakšava održavanje reda i stvara se bolja i organizovanija radna atmosfera. Na taj se način pomaže zaposlenima da ostanu fokusirani i angažovani. Pogotovo u tzv. otvorenim kancelarijama, gde je saradnja bliskija i interakcija učestalija.

Fabrike i drugi industrijski objekti

Fabrike zahtevaju drugačiji pristup čišćenju zbog specifičnih rizika i zahteva vezanih za proizvodne procese. Ovde se higijeničari moraju pridržavati strožih pravila i propisa, posebno kada je reč o čišćenju mašina i opreme.

higijena radnog prostora invekta 3

Foto: Invekta AI

Osnovni koraci uključuju:

  • pripremu: proveru da su mašine i druga oprema isključeni pre početka čišćenja;
  • specijalizovana sredstva za čišćenje: korišćenje odgovarajućih hemikalija bezbednih za upotrebu u industrijskom okruženju;
  • detaljno čišćenje: po potrebi, upotreba pumpi sa visokim pritiskom vode za uklanjanje masnoće i teških naslaga prljavštine sa opreme i podova;
  • poštovanje bezbednosnih procedura objekta: budući da mogu doći u kontakt sa opasnim fabričkim materijama, higijeničari moraju biti obučeni o sigurnosnim procedurama i nositi odgovarajuću zaštitnu opremu.
Pročitajte još i: Čista prehrambena fabrika – Prioritetan uslov za zdravu produkciju hrane >>

Čišćenje apoteka

U apotekama, higijena je od vitalnog značaja jer se ovde čuvaju i prodaju lekovi. U nekim apotekama postoje i laboratorije, zbog čega higijensko osoblje treba biti obazrivo i paziti na svaki detalj.

Proces čišćenja apotekarskih ustanova uključuje:

  • dezinfekciju radnih površina: sredstva za dezinfekciju moraju biti bezbedna za upotrebu u okruženju gde se drže lekovi;
  • organizaciju prostora: lekovi se obavezno pravilno skladište, a čistači mogu pomoći u održavanju reda u magacinu i na izložbenim policama;
  • svestranost: higijeničarke i higijeničari moraju biti obučeni za različite tipove površina i materijala koji se nalaze u apotekama (staklo, metal, iverica, plastika, karton i dr.).
Pročitajte još i: Čisto, čistije, najčistije – Uredno kao apoteka! >>

Higijena radnog prostora na aerodromima i autobuskim / železničkim stanicama

Aerodromi su veoma prometna mesta, a higijena se, po prirodi stvari, prioretizuje. Zato higijeničarske ekipe rade brzo i efikasno, često u smenama koje se preklapaju sa dolascima i odlascima letova. Osim toga, one brinu i o svim službenim prostorijama u aerodromskoj ili staničnoj zgradi: kancelarijama, komandnom tornju, kuhinji, prtljažnicima i dr.

Proces čišćenja aerodorma i drugih stanica za transport putnika obuhvata:

  • svakodnevno čišćenje čekaonica, sala za čekiranje, biznis-klubova i salona: sedišta, stolovi i druge površine moraju se redovno higijenski održavati i dezinfikovati;
  • toaleti: čišćenje toaleta na aerodromima mora biti učestalo zbog enormno velikog broja putnika, a održavanje čistoće ovih prostora je ključno za pozitivno putničko iskustvo;
  • zemaljski transport: higijeničari bivaju angažovani i u sektorima za dovoženje i odvoženje prtljaga.
Pročitajte još i: Efektivnim čišćenjem aerodroma i stanica do transportnih luka prve klase! >>

Čišćenje tržnih centara

Tržni centri su još jedan izazov za higijeničare zbog visoke frekvencije posetilaca. Čišćenje se mora obavljati redovno, revnosno i više puta tokom dana, a obuhvata:

  • čišćenje četkom / metlom i brisanje podova mopom, odnosno mašinsko tretiranje tvrdih podova, što je ključno za sprečavanje klizanja i padova;
  • dezinfekciju: kabine za presvlačenje, vrata, klupe, igračke i aparate u igraonicama, te druge zajedničke površine;
  • papirni i drugi otpad: redovno pražnjenje kanti za smeće i obezbeđivanje da su područja oko njih čista;
  • higijenu toaleta.
Kada je reč o visokofrekventnim objektima poput šoping-molova i putnih stanica, pravi problem može predstavljati čišćenje toaleta. Održavanje higijene toaletnih prostorija u komercijalnim objektima, kroz koje dnevno prođe više hiljada ljudi, zahteva posebno znanje i posvećenost.
higijena radnog prostora invekta 4

Foto: Pexels, Zante Brixiv / Matilda Wormwood

Bez obzira na konkretan tip objekta, čistači i čistačice moraju pedantno i posvećeno obavljati nekoliko stvari:

  • čistiti i dezinfikovati WC šolje i četke, što uključuje korišćenje jakih dezinfekcionih sredstava koja uklanjaju 99,99 % bakterija i virusa;
  • prati lavabo i sanitarije, te čistiti ogledala: održavanje ovih površina čistim je važno sa aspekta sprečavanja unakrsne kontaminacije patogenim mikroorganizmima, ali i sa stanovišta ostavljanja profesionalnog i pozitivnog opšteg utiska o toaletu;
  • brinuti o potrošnom higijenskom materijalu: higijeničari moraju obezbediti da su ubrus, toalet papir, sapun i antibakterijska sredstva za dezinfekciju ruku uvek dostupni.
Pročitajte još i: Održavanje čistoće tržnih centara spolja i iznutra – Od plafona do poda! >>

Higijena radnog prostora nije samo estetsko pitanje!

Kada su u pitanju poslovni prostori, nije pitanje da li će se čistiti, već koliko puta dnevno, odnosno nedeljno, i koje metode, tehnike i sredstva će u tu svrhu biti korišćena.

Dakle, higijena radnog prostora ne spada samo u domen estetike komercijalnog enterijera i eksterijera, već je na prvom mestu pitanje zdravlja i sigurnosti.

Jer, niko ne želi da provodi vreme na bolovanju zato što u firmi vlada tzv. sindrom bolesnih zgrada usled nedovoljno čistog vazduha i niske opšte higijene.

Higijeničari igraju ključnu ulogu u održavanju higijenskih standarda u raznim okruženjima i smanjenju transmisije gripa, korone i drugih respiratornih infekcija. Njihovo znanje o pojedinostima sanitizacije i dezinfekcije je krucijalno.

Oni prolaze specijalne i dugotrajne obuke za bezbednu upotrebu mašina za tretiranje podova (pranje i poliranje), mašina za dubinsko čišćenje itisona i nameštaja. Uz to, obučavaju se za sprovođenje različitih tehnika čišćenja, poštovanje svih sigurnosnih procedura i standarda čistoće, kao i za pravilno korišćenje sredstava za čišćenje.

Ova znanja i iskustvo u njihovoj primeni od vitalnog su značaja za očuvanje zdravlja i obezbeđenje maksimalne dobrobiti zaposlenih i drugih korisnika datog objekta.

Ulaganjem u čistu i urednu okolinu, preduzeća ne samo da minimiziraju zdravstvene rizike, već i povećavaju produktivnost i zadovoljstvo svih prisutnih.

Invekta im u tome svesrdno i odgovorno pomaže već pune dve decenije. I vaš poslovni objekat može postati deo grupe preduzeća o kojoj profesionalno, u skladu sa protokolima i standardima, svakodnevno brinemo. Investiranje u sveobuhvatnu čistoću radnog prostora nikada ne može biti pogrešna odluka.

Pročitajte još i: Modernizujte i pospešite svoje poslovanje softverskim upravljanjem! >>

 

POSLEDNJE SA BLOGA

INSTAGRAM

FEJSBUK

Ako vam se svideo sadržaj članka, podelite ga s kolegama i prijateljima.

Koliko je ovaj sadržaj koristan za vas?

Kliknite na zvezdicu da biste ocenili.

Koliko je ovaj sadržaj koristan za vas?

Kliknite na zvezdicu da biste ocenili!

Prosečna ocena 0 / 5. Broj glasova: 0

Nema glasova do sada! Budite prvi koji će oceniti ovu objavu.

Žao nam je što vam ova objava nije bila korisna!

Poboljšajmo ovu objavu!

Recite nam kako možemo da poboljšamo ovu objavu?

Ocena čitalaca

(Ocena je izneta na osnovu unosa)

0 Komentara

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ko radi, taj i – prlja!

A, mi smo svuda gde se radi.
Naši klijenti to potvrđuju.