Čišćenje i dezinfekcija u staračkim domovima bitni su delovi opšte nege starih i nemoćnih kao posebno krhke i osetljive kategorije stanovništva. Stariji su skloniji bakterijama i infekcijama, zbog čega se čišćenje ustanova za njihovo zbrinjavanje mora pažljivo i svakodnevno sprovoditi.
Čisto okruženje je ujedno i sigurno okruženje, a samo takav ambijent može imati pozitivnog uticaja na rezidente ove vrste smeštaja.
Osim što doprinosi ugodnijem i zdravijem životu samih stanara, podsticaj je i za njihove najbliže da ih češće posećuju.
Pročitajte još i: Šta je sindrom bolesnih zgrada i da li je prisutan kod vaših zaposlenih? >>
Čišćenje i dezinfekcija u staračkim domovima – Najviši standard higijene za boljitak zdravlja starijih
Pored adekvatne medicinske nege i tople, podržavajuće atmosfere, deo prioritetne brige neophodno je posvetiti ne samo ličnoj higijeni naših najstarijih sugrađana, nego i prostorijama u kojima žive.
Jer, samo se usaglašavanjem ovih aspekata može postići dobrobit njihovog opšteg psihofizičkog stanja, dugovečnost i osećaj da su u svojoj drugoj kući.
Dakle, osim lekara, medicinskih sestara i negovatelja, neophodno je i puno angažovanje pomoćnog osoblja: higijeničara, kuvara, vozača i drugih.
Pročitajte još i: Higijensko održavanje bolnica i domova zdravlja – Naš doprinos zdravstvenoj nezi >>
Koji postupci sanitacije dovode do maksimalne higijene enterijera domova za stare?
Čišćenje i dezinfekcija u staračkim domovima igraju ogromnu ulogu u sprečavanju širenja virusa, infekcija, pogoršanja pojedinih bolesti i razvoja novih. Rečju, u održavanju i poboljšanju imunološkog sistema.
S obzirom na to da su rezidenti ovih ustanova u bliskom kontaktu jedni sa drugima, prenos mikroorganizama i razvoj zaraza obično su veoma brzi. Zato treba biti stalno na oprezu i delovati preventivno.
U tom smislu, plan za održavanje higijene u gerontološkim centrima obuhvata različite etape i pojedinosti:
- uklanjanje prljavštine, prašine i mikroba sa svih taktilnih površina čišćenjem (stolovi, stolice, pultovi, kvake, prekidači, ručke slavina i dr.);
- primena odobrenih, netoksičnih i efiksanih hemikalija za dezinfekciju, tj. uništavanje alergena i patogena (bakterija i gljivica) u prostorijama;
- svakodnevno i više puta ponavljano čišćenje trpezarija i nusprostorija, kao i dezinfekcija rastvorom persirćetne kiseline i vodonik-peroksida;
- postavljanje dispenzera sa dezinficijensima na što više punktova;
- provera da su dispenzeri za papirnu konfekciju i sapun uvek napunjeni i spremni za upotrebu;
- dezinfekcija lične mobilne opreme (štaka, invalidskih kolica, hodalica i dr.);
- čišćenje i dezinfekcija sredstava za igru i druge zajedničke aktivnosti;
- redovno menjanje posteljine i dubinsko čišćenje dušeka;
- mašinsko pranje tvrdih podova, itisona i tapaciranog nameštaja u sobama i zajedničkim prostorijama;
- pranje staklenih površina;
- skidanje paučine i uklanjanje eventualne plesni;
- kontrola HVAC sistema radi nesmetanog protoka čistog vazduha (ventilacije), dobrog grejanja i hlađenja.
Kako pravilno održavanje higijene utiče na rezidente i osoblje u domovima za stara lica?
Pacijenti sa kognitivnim oboljenjima, poput demencije, mogu imati velike dobrobiti od urednog, čistog i organizovanog prostora jer im smanjuje anksioznost i stres. Povezivanje sa poznatim prostorom im može značajno pomoći u održavanju veze sa realnošću i doneti im mentalno blagostanje.
Pored zdravstvene nege i srdačnosti rezidencijalnog osoblja, čistoća okruženja u kojem stare osobe borave direktno je povezana sa kvalitetom njihovog života.
Osećaj da su dobrodošli i cenjeni i da se o njima stara na najbolji mogući način utvrđuje se i obezbeđivanjem lepog i prijatnog ambijenta.
Samo tako se stanovnici doma mogu opustiti i dostojanstveno uživati u danima druženja i razgovora sa vršnjacima.
Da li se čišćenje i dezinfekcija u staračkim domovima završavaju sa okončanjem rada higijeničara?
Naravno da ne. Ali, sa njima počinju. Na negovateljima i drugom osoblju je obaveza da često podsećaju stare na pranje i dezinfekciju ruku, kao i da ova sredstva koriste i sami. Pogotovo tokom interakcije sa stanarima.
Upotrebljene zaštitne rukavice, ubruse i druga potrošna sredstva trebalo bi pravilno i bezbedno skladištiti u kantama namenjenim specijalnom otpadu.
Cilj ovakvog postupanja je kristalno jasan: preveniranje širenja zaraze i nesmetano funkcionisanje objekta.
Osim navedenog, neophodna je i stalna evaluacija protokola higijenske i zdravstvene bezbednosti, stavljenih na najviši nivo od pojave virusa korone.
S tim su u tesnoj vezi generalna čišćenja objekata iz sektora zdravstva koja higijeničari kompanije Invekta sprovode krajnje profesionalno. Uz pomoć industrijskih mašina, specijalnih sanitarnih sredstava i sopstvenih snaga, predano brinu o urednosti i dekontaminaciji novog doma starih osoba.
Za sve vrste čišćenja i tehničkog održavanja u skladu sa regulatornim zahtevima neophodnim za akreditaciju vašeg gerontološkog objekta, stojimo vam na raspolaganju: +381 64 70 595 39 / office@invekta.rs.
Pročitajte još i: Čišćenje i dezinfekcija poslovnih objekata – Deo naše ekspertize >>
0 Komentara