Higijensko održavanje teretana i sportskih centara je gotovo podjednako važno kao i održavanje higijene u bolnicama ili staračkim domovima. Kako sprave za vežbanje i fitnes oprema imaju visoko frekventnu upotrebnu vrednost, čišćenje i dezinfekcija moraju biti prioritet nad prioritetima.
Pročitajte još i: Čisto, čistije, najčistije – Uredno kao apoteka! >>
Koji je glavni razlog za higijensko održavanje teretana i sportskih centara?
Zdravlje. Naravno.
Korisnici posećuju teretanu, bazen, teren za mali fudbal ili spa centar kako bi se rekreirali i poboljšali svoje zdravstveno stanje. Zato je na upravi ovih objekata da im obezbedi najbolje higijenske uslove za vežbanje i boravak po svim zdravstvenim standardima.
Taktilne površine (tegovi, sprave za vežbanje, strunjače i dr.) često su kontaminirane bakterijama, virusima i mikrobima koji se lako prenose. Kod lica sa visokim stepenom osetljivosti ili slabim imunološkim sistemom to može izazvati nepovoljne zdravstvene reakcije. Zato je higijensko održavanje teretana i sportskih centara apsolutno neophodno.
Pročitajte još i: Pranje hotelskih dušeka – Primarna obaveza smeštajnih jedinica >>
Nekoliko činjenica o kontaminaciji površina i rizicima prenosa patogena u fitnes-centrima
- Iako su predmeti u sportskoj sali vizuelno uvek čisti, to ne znači da nisu kontaminirani različitim mikroorganizmima ili alergenima.
- Virusi koji se prenose putem kože (bradavice, herpes, koksaki, HPV, šuga, žutica i dr.) mogu na površini preživeti čak 72 sata. Podjednako na metalnoj, plastičnoj i gumenoj.
- Virusi u vazduhu opstaju čak tri sata i nepovoljno utiču na respiratorne organe.
- Bakterije na neopranim rukama žive do tri sata.
- Na prstima, dlanovima i laktovima se nalaze milioni bakterija, čiji je transfer brz preko sprava za vežbanje i putem direktnog dodira (rukovanje).
- Rukama vlažnim od znoja prenosi se hiljadu puta više patogena nego što je to slučaj sa suvim.
Izlišno je i pominjati da se rizik od oboljenja povećava sa brojem korisnika. A, time i potreba za učestalijim čišćenjem i dezinfekcijom svih površina i opreme.
Pročitajte još i: Šta za vaše poslovanje znači generalno čišćenje objekata? >>
Invektina čeklista za higijensko održavanje teretana i sportskih centara
Planove za redovno, dnevno i(li) generalno čišćenje formiramo prema vrsti objekta, njegovoj strukturi i površini. U teretanama se ekološkim, netoksičnim sredstvima čiste sledeća glavna područja:
- hodnik sa recepcijom;
- čekaonica;
- svlačionice;
- kupatila, tuševi i toaleti;
- prostorija sa slobodnim tegovima;
- administrativne prostorije;
- aparati za vodu;
- TV monitori i zvučnici;
- staklene površine.
Kada se radi o bazenima i sportskim dvoranama (baloni za mali fudbal, košarkaški tereni, zatvorena klizališta i sl.), pored pomenutih prostorija, čiste se i podne obloge (pločice, parket i dr.). To se čini mopom, odnosno mašinski, uz obaveznu kontrolu dezinfekcionih barijera / bazena.
Pročitajte još i: Poliranje tvrdih podova u profesionalnim građevinama naša je briga! >>
Ako su u pitanju veći tereni, odnosno stadioni sa tribinama, posebna pažnja se obraća na stepeništa, stolice i prostore između njih. Uz to, održavaju se i prostorije za delegate, sale za pres-konferencije, sale za prvu pomoć i doping-kontrolu.
Tvrdi podovi se najpre čiste četkama, potom se (pri dnevnom čišćenju) brišu mopom u tzv. osmicama. Tokom generalnih čišćenja se peru i poliraju industrijskim mašinama.
Prostorije sa itisonima se usisavaju, a periodično se ove meke obloge dubinski peru specijalnim mašinama.
Naročit akcenat je stavljen na higijenu u kupatilima, gde se pere i dezinfikuje sve: od plafona do poda. Zidne i podne pločice, kabine i pregradni paneli, tuš-baterije i slavine, umivaonici i toaletne šolje, vrata, kvake, fenovi, dispenzeri, sušači i prekidači.
U završnici, pune se dozatori za sapun i dezinficijense, dispenzeri za ubrus i toalet-papir, a vazduh u svim prostorijama se oplemenjuje osveživačima sa mirisom.
Dakle, najbolja odbrana od kontaminacije i infekcija jeste visok nivo čistoće sportskog objekta i higijene ruku.
Pročitajte još i: Izvanredno čiste ruke uz profesionalne dozatore za sapun i dezinficijense >>
Šta se još čisti u teretani?
Osim temeljnog uklanjanja svih nečistoća, posle svakog korišćenja sportskih rekvizita, sprava i mašina vršimo njihovu dezinfekciju. Ovim sanitarnim tretmanom su obuhvaćene:
- klupe;
- strunjače i gumene prostirke;
- stalci za tegove;
- slobodni tegovi i bučice;
- šipke i drugi rekviziti;
- ručke na mehaničkim spravama;
- tastature i monitori na električnim spravama za vežbanje;
- lopte punjene peskom, medicinke i lopte za pilates;
- elastične trake i dr.
Vežbačima / sportistima je neophodno da stalno imaju dovoljan dotok svežeg vazduha i prijatnu temperaturu za treninge. Zato je od izuzetne važnosti vršiti redovan servis i čišćenje HVAC sistema.
Pročitajte još i: Održavanje čistoće poslovnog prostora – Težak izazov ili rutinski posao? >>
Budite ispred konkurencije uz profesionalno, pouzdano i pristupačno održavanje higijene!
Kao rukovodiocu sportskog centra, obezbeđenje konkurentnih uslova vežbanja vam je na prvom mestu. To znači da svi segmenti moraju biti adekvatno pokriveni: od prijemnog pulta, preko nabavke najkvalitetnijih sprava, do održavanja čistoće vode u bazenu.
Donesite mudru odluku: dozvolite da vam Invekta skine teret sa pleća, bar što se tiče higijene prostorija i rekvizita, papirne konfekcije i tehničke podrške objektu. Organizujmo sastanak i zajedno pronađimo održivo rešenje, u skladu sa budžetom kojim raspolažete.
Krajnje je vreme da se pohvalite mnoštvom pozitivnih recenzija na Guglu i dobijete zasluženih pet zvezdica!
Pročitajte još i: Kada vam zatreba čišćenje poslovnih objekata, koga treba pozvati? >>
0 Komentara