HVAC sistem je naziv preuzet iz engleskog jezika i akronim je višečlanog izraza Heating, Ventilation and Air Conditioning. U prevodu: sistem grejanja, ventilacije i hlađenja (klimatizacije).
S obzirom na to da u srpskom jeziku ne postoji jedinstveni, domaći naziv za ova tri sistema, u fasiliti menadžmentu je odavno odomaćen (i razumljiv) ovaj sirovi anglicizam. Uostalom, baš kao i sâm fasiliti manadžment (eng. facility management).
Pročitajte još i: Svetski trendovi u održavanju poslovnih objekata za 2023. godinu >>
Objasnimo bliže termin HVAC sistem
HVAC sistem se projektuje u okviru mašinstva i zasnovan je na principima termodinamike i mehanike tečnosti i gasova. Čine ga:
- centralna komora za pripremu vazduha;
- lokalne komore;
- higijenske komore;
- kanalski razvodi;
- filterske jedinice;
- kompresorske stanice;
- pumpe za održavanje pritiska;
- glikolni izmenjivači;
- spremnici tople i hladne vode;
- sistem za gašenje požara;
- elektroormar sa panelima za daljinsko, softversko upravljanje i dr.
Pojam HVAC sistema podrazumeva, dakle, primenu brojnih tehnologija za kontrolu sledećih parametara: hidro i termotemperature, čistoće i relativne vlažnosti vazduha.
Pravilno funkcionisanje HVAC sistema = bolji zdravstveni uslovi u komercijalnim prostorima
Da bi se izbegla eventualna kontaminacija vazduha, HVAC sistem mora pratiti stroge standarde aeronepropustljivosti, nalik onima koji se postavljaju u nuklearnim postrojenjima.
Bez ovog složenog sistema, mnogi objekti za poslovanje i stanovanje ne bi mogli da funkcionišu jer u njima ne bi bio obezbeđen visok kvalitet vazduha.
To se posebno odnosi na velike građevine bez prirodne ventilacije. Poput modernih biznis-nebodera, podzemnih sedišta firmi, određenih delova bolnica ili laboratorija koje rade s opasnim virusima. Takođe i raketa, aviona, podmornica, ekstremno brzih vozova i dr.
U zatvorenom prostoru je važno da se smanji infiltracija spoljnih zagađivača, a da se pročišćavanje vazduha vrši brzinom koja odgovara veličini i nameni prostora. Tako je za prostorije u kojima istovremeno obitava veliki broj ljudi (pozorišne sale, noćni klubovi i sl.) ili one u kojima ima puno isparavanja (komercijalne kuhinje) tipično 30–50 izmena vazduha na sat.
Vazduh se pročišćava pomoću dovodnog i odvodnog sistema odgovarajuće snage i, termički pripremljen, iz centralne komore se isporučuje u lokalne komore. Tom prilikom se nadoknađuje kiseonik, a vazdušnim filterima se eliminišu vlaga, dim, prašina, polen, neprijatni mirisi, ugljen-dioksid i virusi.
Na taj način se postiže nominalna aerocirkulacija (čak i bez prirodne ventilacije!) i izbegava stagnacija ustajalog, štetnog vazduha. On je opasan jer može dovesti do respiratornih, kardiovaskularnih i neurobihejvioralnih problema.
Cilj ažurnog i pravilnog održavanja HVAC sistema je stvaranje zdravih uslova za dugoročni boravak u komercijalnim prostorijama.
Ovaj sistem je ključni faktor u smanjenju opasnosti od bolesti koje se prenose vazdušnim putem: korone, tuberkuloze, meningitisa, gripa i drugih.
Pročitajte još i: Šta je sindrom bolesnih zgrada i da li je prisutan kod vaših zaposlenih? >>
Znate li kako se obezbeđuje ispravnost sistema grejanja, ventilacije i klimatizacije?
Ove tri funkcije su međusobno povezane i potrebno je pronaći perfektan modus za njihovu ekonomičnu instalaciju, operativnost i održavanje.
Kompanija Invekta, kao jedna od vodećih firmi u Srbiji u oblasti fasiliti menadžmenta, već 20 godina se, između ostalog, bavi održavanjem HVAC sistemâ.
Naši klijenti su velike fabrike (proizvodne hale, magacini, upravne zgrade), tržni centri, kancelarijske biznis-zgrade, javne i zdravstvene ustanove, hoteli, banke…
Kako bismo svima njima osigurali dotok kvalitetnog vazduha i optimalno grejanje, odnosno hlađenje, zapošljavamo edukovano i iskusno tehničko osoblje. Ono dobro poznaje HVAC-sisteme velikog kapaciteta i zna kako da ih očisti od naslaga prljavštine, paučine, masnoće i prašine. To postiže pranjem ili zamenom filtera, odnosno primenom najmodernijih robota za pristup teško dostupnim mestima u ventilacionim cevima.
Ako se HVAC sistem ne bi održavao ispravnim, to bi dovelo do slabog protoka vazduha (ili čak zaustavljanja!), a začepljeni filteri do pregrevanja sistema za grejanje i potencijalnog požara.
Ukoliko dođe do pojave kvara na mreži (spoljne i unutrašnje jedinice), naši vrsni tehničari ga rešavaju krajnje ekspeditivno. Tako se omogućava nesmetano grejanje u zimskom periodu, odnosno hlađenje u letnjem. Podrazumevano, uvek uz dotok svežeg i zdravog vazduha.
Pročitajte još i: Čišćenje fabrika i održavanje fabričkih krugova >>
HVAC sistem mora biti potpuno ispravan da biste ostvarili uštedu
Ako se ustanovi da je tehnološka oprema sistema za ventilaciju, grejanje i hlađenje zastarela i da više ne može odgovoriti na potrebe, radi se na njenom osavremenjivanju i unapređenju.
Ispravnost HVAC mreže je važna prvenstveno iz zdravstvenih razloga, ali i sa aspekta ekonomičnosti, tj. racionalnog utroška električne energije neophodne za njen rad.
Značajna ušteda se postiže i vraćanjem energije u glavni sistem. Na primer, dok se hladna voda u jednoj zgradi poslovnog objekta s većim brojem radnih jedinica koristi za klimatizaciju, topla voda koja se cevovodom vraća služi za grejanje u drugoj.
Cirkulator, odnosno pumpa, u toplovodnim sistemima grejanja služi za cirkulaciju tople vode kroz distributivnu mrežu. Hidrotoplota putem radijatora i toplovodnih kalemova podiže temperaturu vazduha u prostorijama, a topla voda se može koristiti i za toaletne prostorije.
Ovakva eksploatacija vode kao medija za transfer energije za grejanje (i hlađenje) naziva se hidronika.
Ekonomskoj efikasnosti i rentabilnosti takođe doprinosi korišćenje obnovljivih izvora energije. Tu se najpre misli na solarnu toplotu i sezonsko skladištenja termoenergije, zimske hladnoće i rashladni potencijal prirodnih voda – reka i mora.
Pročitajte još i: Kako da smanjite troškove održavanja svoje firme? >>
Ako vas je zaintrigirao iznad navedeni naslov bloga koji vas pozivamo da pročitate, kao i sam ovaj tekst u kom smo vam detaljnije predstavili HVAC sistem, to znači da mudro razmišljate o dugoročnoj održivosti svog preduzeća.
Na vama je da nam uputite poziv, a na nama je da vam prezentujemo načine na koje taj bitan cilj možemo zajedno ostvariti.
Pročitajte još i: Modernizujte i pospešite svoje poslovanje softverskim upravljanjem >>
0 Komentara